Znowu nadchodzi rozliczenie PIT? Opłaca się pomyśleć o tym, komu oddać 1% podatku

  • Posted on: 18 September 2017
  • By: addmean
Polacy co roku mają obowiązek rozliczyć się na podstawie tzw. PITu. Dzięki temu otrzymują możliwość przeznaczenia jednego procenta przysługującego podatku w sprawie przeznaczonych do tego instytucji. W Polsce posiadamy możliwość przeznaczenia procentu naszego podatku do jednej z ponad ośmiu tysięcy instytucji.
pieniądze
Author: Butz.2013
Source: http://www.flickr.com
Od nas samych zależy komu będziemy chcieli przeznaczyć nasz procent. Jeżeli nie wiemy komu chcemy przekazać, to dobrym pomysłem będzie 1% podatku lista, którą znajdziemy w internecie. Możemy wyróżnić kilka rodzajów instytucji w których mamy szansę wciąż szukać określonej instytucji. Mamy szansę wyróżnić tak zwane podmioty przezwyciężające trudności sytuacji życiowych jak również działalności wspierających. Wyróżnia się tutaj tego rodzaju podkategorie, jak przede wszystkim działalność charytatywną, pomoc rodzinom będącym w trudnej sytuacji, organizacje które działają na rzecz osób niepełnosprawnych, emerytów, kombatantów czy też rodzin zastępczych.


Następna kategorią są podmioty ochrony zdrowia. Do tej grupy zaliczamy po pierwsze kategorie wiążące się z ochroną oraz promocją zdrowia jak również walce z uzależnieniami. Trzecią kategorią na jaką możemy podarować jeden procent podatku to ochranianie praw. Zalicza się tutaj tego typu podkategorie jak działanie na rzecz macierzyństwa i rodzicielstwa, chronienie praw człowieka, ochrona praw konsumenckich czy też działania na rzecz praw kobiet i mężczyzn. Inne kategorie to także przeciwdziałania bezrobociu czy też nauka i kultura, do której zaliczamy szkolnictwo wyższe czy też ekologię oraz ochronę zwierząt. Następną kategorią stanowią działalności międzynarodowe i wspólnotowe,powiązane nie tylko z promowaniem regionu ale też z działalnością integracyjną z Europą. Zobacz tu: www.naratunek.org/wplacam/przekaz-1/.


Inne podmioty natomiast skupiają się bezpośrednio na kraju i stabilizowaniu oraz rozpowszechnianiu tradycji narodowej lub też sławieniu kraju za granicą. Innym rodzajem instytucji, na jakie można przeznaczyć jeden procent własnego podatku jest sport i turystyka. Bezpieczeństwo publiczne jest kolejną ogólną kategorią na którą można przekazać swój 1 procent podatku – do wyboru jest m.in. ratownictwo a także obronność państwa. Tutaj więcej w temacie: www.naratunek.org/nasza-fundacja/o-nas/.