Praca jako pracownik ochrony - potrzebne specjalne wykształcenie? Jakie umiejętności musi posiadać agent ochrony osób i mienia?

  • Posted on: 29 January 2019
  • By: addmean
Praca jako pracownik ochrony nie jest robotą do jakiej występuje konieczność posiadania wyższego wykształcenia - aby zostać zatrudnionym w tym segmencie wystarczy przeważnie raptem ukończyć szkołę średnią, w wielu przypadkach nie trzeba choćby posiadać zdanej matury. Nie trzeba też kończyć szkoły ochroniarskiej, starczy kurs. Jest jednakże ciąg innych warunków, które potrzeba dopełnić.


praca ochroniarza
Author: KSAF AGH Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH
Source: http://www.flickr.com
Zdecydowanie należy pamiętać, że zatrudnienie w branży ochroniarskiej jest pracą dla osób, którzy cechują się ponadprzeciętną sprawnością cielesną. Ochroniarze to osoby przeważnie odznaczające się wysoką siłą cielesną idącą w parze z szybkością reakcji i zręcznością.

Bonusowym mocną stroną przy podejmowaniu tego typu fachu jest posiadanie certyfikatów dowodzących temu, że dana persona zakończyła szkolenie w jakiejś placówce walki (np. karate, taekwondo) albo placówce samoobrony (np. krav maga, kick boxing). Trzeba także posiadać zaświadczenie o umiejętności posługiwania się bronią - jej typ jest uzależniony od rodzaju podejmowanej roboty. Niezbędna jest także niekaralność.

Osoba, która chce wziąć pracę w firmie ochroniarskiej musi również mieć pewnego typu predyspozycje psychiczne: musi posiadać wysoką odporność na stres, radzić sobie z rozwiązywaniem sytuacji konfliktowych i posiadać dobrą koordynację wzrokowo-ruchową. Trzeba także dalece rozwiniętą intuicję i prędkość analizowania, by wystarczająco prędko spostrzec potencjalne źródło niebezpieczeństwa dla osoby lub rzeczy, które agent ochrony (polecamy polecana strona) musi chronić.

Praca jako pracownik (zobacz jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe) ochrony (aktualne oferty pracy od patron service) jest także pracą dla osób, które znają przepisy o ochronie osób i mienia. Weryfikacją, czy dana osoba ubiegająca się o pracę na takim stanowisku zna przepisy zajmuje się Wojewódzka Komenda Policji, która podpisuje odpowiedni oświadczenie na podstawie którego można mówić, że ta osoba jest legitymizowanym pracownikiem ochrony i bez wątpienia może podjąć pracę w tym zawodzie. Jednak są dwa stopnie legitymizowania.


pieniądze
Author: kstudenta
Source: http://www.sxc.hu
Łatwiej jest uzyskać licencję pracownika pierwszego stopnia głównie przez liczbę uprawnień - pracownik ten, w przeciwieństwie do ochroniarza posiadającego licencję drugiego stopnia, nie jest uprawniony do opracowywania planów ochrony i kierowania zespołami pracowników ochrony fizycznej. Aby uzyskać licencję stopnia 2 nie potrzeba mieć najpierw licencji I stopnia, aczkolwiek za kurs, który przygotowuje do dodatkowego egzaminu aby uzyskać ten stopień, trzeba zapłacić nieco więcej o około 2000 zł.

Praca jako pracownik ochrony to praca, za którą średnio zarabia się miesięcznie od dwóch tysięcy do czterech tysięcy złotych brutto, ale bardziej wyspecjalizowani, np. ochroniarze posiadający licencję drugiego stopnia albo również kilkuletnie doświadczenie, mogą dostać miesięcznie nawet 7 tysięcy złotych "na rękę".