Czy w rzeczywistości musimy bać się windykacji?

  • Posted on: 19 March 2018
  • By: addmean
Pojęcia takie jak np. komornik czy egzekucja należności zazwyczaj budzą zaniepokojenie. Kojarzy się nam to z zagrożeniem lub strasznym procederem, od którego trudno uciec.
telefon
Author: Da Sal
Source: http://www.flickr.com


firma
Author: HazteOir.org
Source: http://www.flickr.com


Czy rzeczywiście zawsze tak jest?


Telefony
Author: Maurizio Pesce
Source: http://www.flickr.com


O co chodzi windykacja


Zazwyczaj wszystkie nieporozumienia biorą się z faktu, że większość z nas przekręca terminy. Wydaje nam się, że windykacja i egzekucja komornicza to te same pojęcia. Owszem, ich zamysł jest pokrewny, jednak procedury i prawa, które towarzyszą tym dwóm procederom są zupełnie inne. Windykowanie należności odbywa się przede wszystkim poprzez Mediacje między dłużnikiem a firmą udzielającą kredytu. Zamierzenie jest takie, by usiłowania odzyskania zaległości bazowały na porozumieniu i dialogu - firma windykacyjna. Nie dochodzi, jak dzieje się to w przypadku egzekucji przez komornika, do zajęcia mienia. Instytucje lub osoby które chcą uzyskać pieniądze, korzystają zazwyczaj z usług firm windykacyjnych, powierzając specjaliście wszelkie zadania powiązane z procedurą jaką jest wierzytelności.


Czy sprawdzić czy jesteśmy dłużnikami?


Niemało osób, które popadły w problemy finansowe lub po prostu mają jakieś zobowiązania, martwi się, że przypadkowa osoba będzie mogła się o tym dowiedzieć. Obawa wynika przede wszystkim z tego, że zewsząd naciera na nas termin lista dłużników. Wyobrażamy sobie, że jest spis, gdzie przy konkretnym peselu stoi konkretna kwota i nasza sąsiadka bez kłopotu sprawdzi jak wysokie mamy długi.
Całe szczęście nie jest to tak proste i wszelkie usiłowania wyszukania tego typu informacji w sieci poprzez wpisanie danych osobowych zakończą się niepowodzeniem. By sprawdzić zapis naszych długów nieuniknione jest uzyskanie odpowiedniego raportu.