Nota pracownicza - czym jest oraz czy należy się jej obawiać?

  • Posted on: 16 November 2018
  • By: addmean
Dewiza „ocena pracownicza” częstokroć sprawia, że czujemy się niepewnie, oraz nawet odbieramy nieznaczny niepokój. Ale czy naprawdę ocena pracownicza winna wywierać w nas strach? Należałoby zastanowić się nad tym czym tak faktycznie jest ocena pracownicza, i także jakie metody oceny pracowniczej można aktualnie wymienić.

pracownik
Author: Ted Eytan
Source: http://www.flickr.com
Ocena pracownicza to żądany fragment rozporządzania każdym przedsiębiorstwem. Ocena pracownicza zdoła przynieść firmie sporo korzyści. Dzięki niej możemy dowiedzieć się jak pracują poszczególni pracownicy, jakie jest ich zaangażowanie oraz skuteczność w pracy, a także co jeszcze wolno udoskonalić oraz polepszyć w pracy. Odpowiednio wykonana rozmowa pracownicza zezwoli na przyjęcie jeszcze wyższego kierunku w przedsiębiorstwie.

Oddziałuje nie jedynie na usprawnienie pracy pojedynczych pracowników, ale także kompletnych zespołów, co rzecz jasna przedkłada się na większą efektywność w całkowitej firmie. Ocena (zerknij na ocenie pracownika - behavio.pl/) pracownicza nie jest więc czymś strasznym, czymś czego winniśmy się bać. Dzięki sprawiedliwej ocenie dowiemy się co robimy poprawnie, a co jeszcze zdołamy udoskonalić. Ewidentnie wyjdzie to na korzyść zarówno nam, jak także firmie oraz innym pracownikom.

pracownik
Author: Mark Warner
Source: http://www.flickr.com
Metody oceny pracowniczej są niesłychanie przeróżne. Najpopularniejszą procedurą jest ranking, jaki najlepiej stwierdzi się wtedy, gdy pracownicy posiadają pokrewne obowiązki. Atrakcyjną procedurą oceniania pracowników jest również zestawienie parami i skala punktowa, dzięki której można oszacować zaangażowanie pracowników.

W przedsiębiorstwach stosuje się też metodę swobodnego opisu, która pozwala stwierdzić jak pracownik (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-urlop-wypoczynkowy-wszystko-co-nalezy-wiedziec) wywiązuje się ze swoich obowiązków. W monitorowaniu pracowników mogą pomóc też rejestracje wydarzeń krytycznych. Polega to na tym, iż kontroluje się wszelkie sukcesy i potyczki pracowników, a potem całokształt się podsumowuje. W niektórych przedsiębiorstwach wykorzystuje się też strategię 360 stopni, to znaczy, że chlebodawca bierze pod uwagę również opinie innych pracowników albo zespołu, w którym dana osoba pracuje.